موضوع مقاله :

آشنایی با پارچه کتان

کتان پشت فلامنت

پارچه ای که به نام کتان در بازار مصرف مصطلح شده است ، پارچه ای است که در آن حداقل نیمی از نخها از جنس پنبه می باشد . در حالی که کتان از الیاف ساقه ای و درختی تشکیل شده است و شکل این الیاف محکم و نامرتب است . به دلیل صاف نبودن این نخها ، با عملیات تکمیل و نرم کردن پارچه، حالت ناصاف آنرا متعادل می کنند .

همچنین عملیات تکمیل و آماده سازی نهایی پارچه کتان به یکدست کردن و صاف کردن نمای ظاهری پارچه ، لطافت و نرمی آن کمک مضاعفی کرده است و آنرا برای مصرف در لباس مناسب تر می نماید . این پارچه به دلیل وجود نخهای طبیعی و قابلیت ارتجاعی کم ، به شدت چروک پذیر است و طراحان باید این نکته را مد نظر داشته باشند .

در بعضی کارخانجات به منظور کاستن از حالت چروک پذیری پارچه کتان، عملیات ضد چروک روی آن انجام می دهند . همچنین اغلب اوقات با استفاده از نخهایی که الیاف مصنوعی دارند خاصیت چروک پذیری پارچه کتان را اعتدال می بخشند . این فرآیند باعث افزایش قوام پارچه خواهد شد .

 

پارچه کتان پارچت
کاربرد

پارچه کتان برای تولید انواع مختلف پوشاک مردانه و زنانه و بچه گانه مناسب است . از پارچه کتان می توان برای دوخت پیراهن ، شلوار ، مانتو و سارافون استفاده کرد . در بافت پارچه کتان طرح بافتهای گوناگونی به کار برده می شود که البته معمول ترین آن بافت سرژ یا همان کجراه و بافت ساتین یا همان ساتن می باشد .

نمای ظاهری و به اصطلاح ایستایی و حالت خاص پارچه کتان و همچنین راحتی و طبیعی بودن الیاف به کار رفته در آن ، پارچه کتان را برای استفاده در البسه روزمره و کژوال یا همان غیر رسمی خودمان مناسب کرده است و در صورتی که ایده پردازی و خلاقیت خوبی در طراحی الگو داشته باشید می توانید پیراهن ها و شلوارهای خوش فرم وچشم نواز و جذابی تولید نمایید .

نکته ای که می خواهیم در پارچت به آن اشاره کنیم موضوع آشنایی و شناخت و تشخیص پارچه های کتان موجود در بازار پارچه است که در واقع به عنوان کتان مصطلح شده اند و این مسئله در واقع با آن چیزی که از پارچه کتان در سطح اینترنت منتشر می شود متفاوت است .

 

توجه داشته باشید!

به عبارتی شاید نیاز یک تولید کننده برای تهیه پارچه و در ادامه تولید پوشاک با پارچه ی کتان موجود در بازار ، با مقالات صرفا فنی و یا عمدتا تکراری موجود در سطح اینترنت که آن هم متاسفانه در بیشتر موارد با کپی برداری از سایتهای دیگر اتفاق می افتد ، برطرف نمی شود .

با این حساب ما در پارچَت با توجه به نگاه تولید کننده و خریدارعمده ای که متاثر از تقاضای مشتریان خود به دنبال خرید پارچه ی کتان و یا پارچه هایی که به اسم کتان معروف شده اند است ، این مطلب را منتشر می کنیم . باشد که توانسته باشیم در روند کار تولید کنندگان عمده پوشاک کتان کمکی کرده باشیم.

 

اصولا و با توجه به عدم امکان دسترسی بدون مشکل و عادی به نخهای کتان ، در بافت اکثر قریب به اتفاق پارچه های کتان موجود در بازار پارچه ، از تار و پود پنبه و یا از تار پنبه و پود الیاف مصنوعی مانند پلی استر کش استفاده می شود .

حال ممکن است این بافت بصورت کجراه یا همان سرژ و یا ساتین یا همان ساتن باشد که هر دو نوع بافت مذکور ، انواع و ابعاد و اندازه های مختلفی دارند که بسته به کشش و تقاضای بازار هدف تولید کننده پوشاک ، از طرحهای ریز و یا درشت آن در تولید پوشاک استفاده می شود . اسامی کتان پنبه، کتان فلامنت، کتان پشت فلامنت، کتان کاورکش، کتان کش، کتان نیل، کتان زارا، کتان کریستال از جمله اسامی رایجی است که در بازار پارچه شنیده و به کار برده می شوند .

 

کتان تمام پنبه

به عبارتی کتان پنبه پارچه تمام پنبه ای است که در قسمتهای تار و پود آن صرفا از نخ پنبه استفاده شده است و به دلیل آبرفتی که در تار و پود این پارچه بعد از شستن کار تولید شده وجود دارد ، باید در زمان کشیدن الگو ، این آبرفت محاسبه شده و در سایزهای مختلف لحاظ گردد . پارچه کتان پنبه در گرماژ مختلف ( وزن ها و ضخامت های مختلف ) بافته می شود که با توجه به وزن آن ، انتخاب بسیار خوبی برای شلوار ، مانتو و پیراهن خواهد بود .

پارچه کتان فلامنت معمولا به پارچه کتانی اطلاق می شود که در قسمت تار آن از نخ پنبه و در پود آن از نخ پلی استر استفاده شده باشد . کتان پشت فلامنت در واقع همان کتان فلامنت است که معمولا بافت آن از نوع کجراه بوده و نخهای تار که از جنس پنبه می باشد بر روی نخهای پود آن که از جنس فلامنت یا پلی استر است قرار می گیرند .

 

نتیجه

نتیجه اینکه نخهای پود که در زیر نخهای تار قرار گرفته اند در پشت پارچه نمایان می شوند و به این دلیل به کتان پشت فلامنت مشهور شده اند . کتان کاور کش نیز یکی از انواع کتان تمام پنبه است که البته در نخ پود آن از نخ پنبه ای استفاده شده است که لیف پنبه آن به دور لیف لاکرا یا همان کش پیچیده شده است و به همین دلیل به کتان کاور کش مشهور است . موضوعی که نباید فراموش شود این است که در تمامی پارچه های کتانی که در قسمت تار یا پود و یا هر دو قسمت تار و پود آنها از نخ پنبه استفاده شده است رعایت و لحاظ کردن آبرفت پارچه در طول و یا عرض پارچه و بسته به سایز مورد نظر در زمان کشیدن الگو الزامی است .

 

پارچَت با اشراف به این موضوع همراه شما تولیدکنندگان پوشاک در زمینه مشاوره و راهنمایی های کلی خرید پارچه بنگالین ساده است .
برای دریافت مشاوره قبل از خرید پارچه بنگالین ساده پارچَت ، در روزها و ساعات کاری با شماره تلفن های ۰۲۱۵۵۵۷۸۱۰۸ و ۰۲۱۵۵۶۲۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

 

2 comments

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *